Obidve univerzity v rámci svojej expozície propagovali aj jeden z novovznikajúcich študijných programov, ktoré aktuálne pripravujú – ide o študijný program „inkluzívny dizajn exteriéru a interiéru“, ktorý ponúkne prepojenie technických, environmentálnych a sociálnych aspektov dizajnu v unikátnej interdisciplinárnej platforme.
Expozícia na výstave Nábytok a bývanie predstavila okrem prác študentov zameraných na kľúčové témy inkluzívneho dizajnu aj dizajnérsky výstup z prebiehajúceho výskumného projektu IN-HABIT nitrianskej univerzity a z laboratória TUZVOO factory Drevárskej fakulty TUZVO.
Práve výstavný priestor TUZVOO factory získal na základe odporúčania odbornej hodnotiteľskej poroty čestné uznanie riaditeľa podniku agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik za celkový prístup k riešeniu školského nábytku s prvkami Montesori. Na jeho tvorbe sa okrem dizajnérov podieľali odborní pracovníci dielní TUZVO pod vedením Richarda Kminiaka. Výstavná koja demonštrovala princípy inklúzie v pravom slova zmysle a vďaka svojmu inovatívnemu podaniu fungovala bezodpadovo, čím ukázala moderný a udržateľný prístup k dizajnu.
Expozícia TUZVOO factory bola okrem odbornej poroty vysoko hodnotená aj samotnými návštevníkmi výstavy.
Naši kolegovia sa v priestore Fóra dizajnu zúčastnili aj diskusného fóra, ktoré organizovalo Slovenské centrum dizajnu. S Petrom Zemaníkom, prezidentom Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky na ňom o dizajne diskutovali René Baďura, vedúci Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty TUZVO a študentky prvého ročníka magisterského štúdia Barbora Chudá a Hana Šegedová, spoluautorky výstavnej expozície TUZVOO factory, na ktorej sa autorsky podieľali okrem nich aj Matúš Ivanko, Daniel Csúz a Kristýna Pundová, a to v rámci predmetu Kompetencie dizajnéra pre uplatnenie v praxi II., ktorý vedie Elena Farkašová z Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty TUZVO.
-JL-
Kancelária rektora
Foto: archív Agrokomplex, Elena Farkašová